Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. podlaskiego » Koniec akcji protestacyjnej w policji. Jest porozumienie związkowców z MSWiA
Dzisiaj jest sobota, 30 Września 2023 roku.
Zarząd Wojewódzki
www.zwnszzpbialystok.pl

Koniec akcji protestacyjnej w policji. Jest porozumienie związkowców z MSWiA

Data publikacji: 9 listopada 2018      Kategoria: ZW NSZZ Policjantów woj. podlaskiego

jankes_porozumienie_dpn

 

 

 

 

 

 

– Związki zakończyły akcję protestacyjną w policji – poinformował przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Dodał, że podpisane w czwartek porozumienie jest „najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować, to milowy krok”. Szef MSWiA Joachim Brudziński zaapelował do policjantów o jak najszybszy powrót do służby.

 

– Nie miałem zbyt dużej nadziei, że o godzinie 22 będę trzymał w ręku porozumienie. Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy jest najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować – powiedział na konferencji prasowej szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

 

Nie jest ono doskonałe, chciałbym by było lepsze, nie mniej jednak uważam, że jest to krok milowy w stosunkach społecznych z panem ministrem MSWiA. Wydaje mnie się, że dzisiaj zaczęliśmy prawdziwy, rzeczywisty dialog – podkreślił. Ja mam nadzieję, że z tym porozumieniem zapoznają się funkcjonariusze podległych panu ministrowi służb i będą z tego usatysfakcjonowani – dodał.

 

– Informuję wszystkich, że w imieniu związkowców dzisiaj kończymy akcję protestacyjną. To porozumienie jest na tyle satysfakcjonujące, że dzisiaj właśnie przerwaliśmy akcję protestacyjną i wracamy do służby. Będziemy robić to, co umiemy najlepiej, czyli dbać o bezpieczeństwo wszystkich Polaków – powiedział Jankowski.

 

Podwyżka w 2019 i 2020 roku

 

Podziękował szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu za to, że doszło do porozumienia. – Naprawdę nie oczekiwałem dzisiaj, moje myśli nawet nie szły w kierunku tego, co tutaj dzisiaj dla dobra tysięcy polskich funkcjonariuszy zrobiliśmy – podkreślił Jankowski.

 

Po konferencji Jankowski poinformował, że „udało się uzyskać porozumienie, o jakim się pewnie nikomu nie śniło, że się uda”.

 

Wśród warunków porozumienia zawartego z szefem MSWiA wymienił „650 złotych podwyżki od stycznia 2019 roku i kolejne 500 złotych od stycznia 2020 roku; wysoki dodatek dla ludzi, którzy będą chcieli zostać w służbie, dla tych z największym doświadczeniem oraz po 25 latach służby; nadgodziny płatne w 100 proc.”.

 

Podał również, że porozumienie przewiduje pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. – Policjant będzie mógł odejść ze służby po 25 latach – podkreślił Jankowski.

 

Dodał, że art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli „to, o co bardzo zabiegała część środowiska, to postulat, nad którym będziemy pracowali”. – Mamy zapewnienie ministra, że prace nad nim skończymy w przyszłym roku – podkreślił.

 

Minister Brudziński powiedział, że „najbardziej sprawny minister spraw wewnętrznych i najbardziej gotowy do dialogu i do rozmów, nie zrobiłby nic, nie uczyniłby nic, gdyby nie miał po swojej stronie życzliwości, gotowości i otwartości do realizacji słusznych postulatów funkcjonariuszek i funkcjonariuszy służb mundurowych, gdyby tej życzliwości i gotowości do rzeczywistego zmieniania oblicza służb mundurowych nie było po stronie pana premiera”.

 

Jak dodał, nie byłoby tego porozumienia, „nie byłoby tych możliwości, które otwierają zupełnie nowy rozdział w polskiej policji, straży pożarnej, straży granicznej, gdyby nie życzliwość i ciągła gotowość do współpracy ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i pani minister finansów Teresy Czerwińskiej”.

 

Według Joachima Brudzińskiego, nie doszłoby do podpisania porozumienia ze związkowcami, gdyby
nie pieniądze w budżecie.

 

 

* źródło strony - www.nszzp.pl


Napisz komentarz

joomla_logo_black NSZZ Policjantów - Zarząd Wojewódzki w Białymstoku ul. Sienkiewicza 65
15-003 Białystok (pok. 104 i 105)

tel. służb. 47 711-24-67, fax 47 711-34-67
Wordpress
Login