Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. podlaskiego » Pielgrzymka służb mundorowych na świętą Górę Grabarkę
Dzisiaj jest sobota, 02 Grudnia 2023 roku.
Zarząd Wojewódzki
www.zwnszzpbialystok.pl

Pielgrzymka służb mundorowych na świętą Górę Grabarkę

Data publikacji: 22 września 2016      Kategoria: ZW NSZZ Policjantów woj. podlaskiego

        W tym roku po raz kolejny odbyła się Piesza Pielgrzymka Służb Mundurowych na Świętą Górę Grabarkę, która jest szczególnym miejscem dla polskich wyznawców prawosławia. Wzgórze na której stoi mała cerkiewka otoczona jest krzyżami, które przynoszą pielgrzymi w intencji wysłuchania ich modlitw i próśb.

 

       Uroczystości na Świętej Górze Grabarce odbywają się corocznie i związane są z obchodami Święta Przemienienia Pańskiego w cerkwi prawosławnej. W dniu 18 sierpnia 2016 roku przedstawiciele różnych formacji mundurowych wraz ze swoimi rodzinami, w tym funkcjonariusze i pracownicy Policji wzięli udział w tym wydarzeniu. Po raz kolejny do pielgrzymowania przyłączyli się przedstawiciele służb wojskowych z innych krajów: Czech, Ukrainy i Litwy. Ponadto w tym roku uczestnikiem pielgrzymki był Szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Słowacji generał Milan Maxi wraz z kapelanami i żołnierzami. Tradycyjnie na tą uroczystość został przygotowany krzyż, który był niesiony przez pątników od Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach do Świętej Góry Grabarki. Uwieńczeniem wydarzenia było poświęcenie krzyża, którego dokonał Jego Ekscelencja Biskup Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, a w słowach wygłoszonych do mundurowych pielgrzymów podkreślił trud naszej służby, wyraził też radość z tego, że wiara jest integralną częścią życia funkcjonariuszy. Podczas tegorocznych uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego w monasterze na Grabarce gościł zwierzchnik Patriarchatu Antiocheńskiego Jego Świątobliwość Jan X. Hierarcha przebywał w Polsce jako oficjalny gość Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

 

       Uczestnicy pielgrzymki modlili się o opiekę w codziennej służbie, życiu osobistym, a także w intencji wszystkich funkcjonariuszy, pracowników i ich rodzin. Tradycyjnie, organizacją oraz przygotowaniem pielgrzymki ze strony Policji zajął się Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa podlaskiego udzielając wsparcia finansowego.

 


Napisz komentarz

joomla_logo_black NSZZ Policjantów - Zarząd Wojewódzki w Białymstoku ul. Sienkiewicza 65
15-003 Białystok (pok. 104 i 105)

tel. służb. 47 711-24-67, fax 47 711-34-67
Wordpress
Login