Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. podlaskiego » Podziekowania za wsparcie przed sądem
Dzisiaj jest piątek, 16 Listopada 2018 roku.
Zarząd Wojewódzki
www.zwnszzpbialystok.pl
Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych kierując się ważnym interesem reprezentowanych przez siebie funkcjonariuszy oraz troską o utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa państwa i jego obywateli podjęła uchwałę o rozpoczęciu od 16 lipca 2018 r. Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Służb Mundurowych

Podziekowania za wsparcie przed sądem

Data publikacji: 24 czerwca 2016      Kategoria: ZW NSZZ Policjantów woj. podlaskiego

       Podziękowania I wiceprzewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów OPP w Katowicach Kazimierza Barbachowskiego za wsparcie policjanta w procesie przed sądem.

 
podziekowania_proces_dp
Policjant oskarżony o zranienie kibica uniewinniony

Sąd Okręgowy w Katowicach uniewinnił policjanta oskarżonego o zranienie w twarz mężczyzny podczas zamieszek z kibicami na tyskim dworcu. Zdarzenie miało miejsce 3 lata temu. Sąd Rejonowy w Tychach skazał funkcjonariusza na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Wczoraj katowicki sąd uchylił wyrok i uniewinnił policjanta.
Sprawa, która zbulwersowała całe policyjne środowisko dotyczyła interwencji policjantów katowickiego oddziału prewencji, która miała miejsce 3 lata temu na dworcu w Tychach. Wówczas podczas zamieszek z kibicami mundurowi użyli broni gładkolufowej, oddając strzał pociskiem hukowym w kierunku atakujących policjantów pseudokibiców. Jednego z mężczyzn zraniła w twarz wylatująca po wystrzale filcowa zatyczka naboju. Ranny złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko policjantowi. W lutym Sąd Rejonowy w Tychach skazał policjanta za to, że przekroczył swoje uprawnienia niezasadnie używając broni gładkolufowej i raniąc mężczyznę. Sąd wymierzył policjantowi karę 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz orzekł środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu policjanta na dwa lata. Ponadto zasądził zadośćuczynienie za doznaną krzywdę dla pokrzywdzonego w wysokości 10 tys. złotych oraz zwrot kosztów sądowych. Wyrok ten w całości zaskarżyła obrona policjanta, która domagała się uniewinnienia. Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Katowicach zapadł wyrok uniewinniający naszego kolegę z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Sąd Okręgowy w Katowicach podkreślił także, że sytuacja na tyskim dworcu była dynamiczna, a policjant nie miał wpływu na to, w którym kierunku poleci tzw. przybitka, która raniła mężczyznę. Sąd uznał, że funkcjonariusz nie celował w kierunku twarzy mężczyzny, a nagranie wykonane przez jego kolegę, nie przedstawia całej sytuacji. Nie widać na nim m.in. momentu, w którym oskarżony oddaje strzał, i w którym kierunku jest skierowana lufa. Ponadto pokrzywdzony znajdował się w grupie kibiców, która zaatakowała policjantów. W charakterze publiczności, wyrok wysłuchali przedstawiciele policji, ale także funkcjonariusze służby więziennej, którzy swoją obecnością wspierali kolegę – mundurowego.
 

* źródło www.nszz.pl

 


Napisz komentarz

joomla_logo_black NSZZ Policjantów - Zarząd Wojewódzki w Białymstoku ul. Sienkiewicza 65
15-003 Białystok (pok. 104 i 105)

tel. służb. 15-760, (85) 670-24-67, fax (85) 670-34-67
Wordpress
Login